Kas ir D vitamīna deficīts

D vitamīnam organismā ir daudz funkciju un darbības mehānismu, tāpēc nav viena pazīme, pēc kuras varētu spriest par D vitamīna trūkumu.

Faktori, kas ietekmē vai kavē saules vitamīna sintēzi ādā:
 

Attēls, kurā redzami galvenie faktori, kas ietekmē vai kavē D vitamīna sintēzi ādā
 

Nepietiekams D vitamīna daudzums visām vecuma grupām negatīvi ietekmē imūnsistēmu, tā kļūst vājāka. Bieži pirmās pazīmes, kas liecina par D vitamīna trūkumu, var būt nogurums un nomākts garastāvoklis, īpaši bieži tas novērojams pavasarī, kad pēc garās ziemas visas rezerves ir izsmeltas.

Arī tā dēvētās “pavasara depresijas” viens no iemesliem var būt D vitamīna trūkums!

 

Dažādu vecumu cilvēkiem D vitamīna deficīts var izpausties dažādi:

  • Zīdaiņiem tiek traucēta normāla kaulu, zobu attīstība, bet smagākā gadījumā attīstās rahīts. Jaunajām māmiņām jābūt uzmanīgām, ievērojot šādus simptomus: mazulis ir nemierīgs, slikti guļ, svīst ēdot, „trin” galviņu, tāpēc uz pakauša izkrīt mati, kā arī pasliktinās ēstgriba.
  • Bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam tiek traucēta normāla kaulu augšana un veidošanās.
  • Pieaugušajiem (sevišķi pēc 50 gadiem) var attīstīties osteomalācija un osteoporoze – kaulu masa samazinās, kauli kļūst trausli un palielinās kaulu lūzumu risks.
  • Grūtniecēm palielinās risks, ka jaundzimušajam mazulim var attīstīties rahīts.

 

Ja ir aizdomas par D vitamīna deficītu, nav jāgaida līdz parādīsies kādi veselības traucējumi, bet vēlams savlaicīgi parūpēties par savu D vitamīna līmeni. Nepieciešamības gadījumā iespējams veikt laboratorisku analīzi – noteikt šī svarīgā vitamīna līmeni asinīs.

Vairāk par saules vitamīna deficītu dažādām vecuma grupām nodaļā “D vitamīns ģimenei”