Zīdaiņiem

D vitamīna nozīme rūpējoties par mazuļa veselību

Rūpējoties par zīdaini, ir nepieciešams ļoti rūpīgi sekot D vitamīna pareizai un pietiekamai uzņemšanai. Lai arī mammas piens ir pats labākais mazulim, D vitamīna daudzums tajā nav pietiekams, tādēļ dabīgas izcelsmes D vitamīns ir jādod papildus, to uzpilinot uz māneklīša, krūts gala vai tieši mazuļa mutītē - uz mēles. 

Ja D vitamīns zīdainim ir par maz, tiek traucēta zobu un kaulu veidošanās, smagākos gadījumos attīstās rahīts.

Jaunajām māmiņām jābūt uzmanīgām, Ja zīdainim D vitamīna ir par maz, ir traucēta zobu un kaulu veidošanāspamanot šādus simptomus:

  • mazulis ir nemierīgs,
  • slikti guļ;
  • svīst ēdot; 
  • „trin” galviņu līdz uz pakauša izkrīt mati; 
  • mazulim pasliktinās ēstgriba.

Kaulu pārmaiņas parādās apmēram mēnesi no slimības sākuma: redzami izteikti pieres un paura pauguri, paresninājumi ribu priekšpusē, avotiņu malas kļūst mīkstas un aizkavējas toslēgšanās, reizēm, kustinot pēdiņas, dzirdami krakšķi locītavās, zobi šķiļas vēlāk nekā vidēji šajā vecumā. Novērojot šādus simptomus, ar steigu jādodas pie sava ārsta un jāpievērš papildu uzmanība D vitamīna līmenim!


Vai ir nepieciešams papildus lietot D vitamīnu, ja mazulis tiek barots ar piena maisījumu?

Mēs aicinām rūpīgi iepazīsties ar maisījuma sastāvu un izrēķināt mazuļa ikdienā izdzertā ēdiena daudzumu.
  • Ja dienā apēstajā maisījumā ir vismaz 400 SV D vitamīna, tad papildus dot nav nepieciešams.
  • Tomēr nedrīkst aizmirst, ka, mazulim augot, nāk klāt citi ēdieni un apēstā maisījuma daudzums sarūk, līdz ar to nepieciešams lietot D vitamīna papildus.

Latvijas Pediatru asociācija iesaka

Domājot par mazuļu veselību, Latvijas Pediatru asociācija ir izstrādājusi vadlīnijas, iesakot katram mazulim no dzimšanas līdz 3 gadu vecumam katru dienu lietot D vitamīnu. Nepieciešamo individuālo vitamīna devu vislabāk ieteiks ģimenes ārsts vai pediatrs.

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (EuropeanFoodSafetyAuthority) noteikusi drošos D vitamīna daudzumus ikdienas lietošanai zīdaiņiem līdz gada vecumam - 1000SV jeb 25µg D-vitamīna dienā.


Tevi varētu interesēt arī: