Ko dara D3 vitamīns

Priecīgi cilvēki

D vitamīna trūkums kļūst arvien izplatītāka problēma ne tikai gada tumšajā laikā, bet arī vasarā. D-vitamīns ir īpašs - tas izstrādājas ādā saules ietekmē, kas ir viens no sarežģītākajiem vitamīnu vielmaiņas procesiem un tā veiksmīgai norisei nepieciešama dažādu iekšķīgu un ārīgu faktoru mijiedarbība.

Pēdējos gados ir būtiski mainījies zinātnieku un ārstu viedoklis par tā dēvētā saules vitamīna nozīmi mūsu veselībā. Ja iepriekš tika uzskatīts, ka tas galvenokārt palīdz nodrošināt zobu un kaulu attīstību bērniem, tad tagad ir zināms, ka D vitamīns atbild arī par daudziem citiem dzīvībai svarīgiem procesiem.

Tas ne tikai regulē kalcija un fosfora vielmaiņu, bet arī veicina pareizu imūnās sistēmas darbību, palīdz nodrošināt muskuļu darbību. Un minētais ir tikai neliela daļa no D vitamīna lomām organismā!

Fakti par D vitamīnu

Kā viens no būtiskiem papildus faktoriem minams D vitamīns, kas uzņemts pietiekamā daudzumā palīdz normālas imūnsistēmas funkcinēšanai.

  • Japānā veiktais pētījums 6 līdz 16 gadus veciem bērniem, apstiprināja, ka tiem bērniem, kuri atbilstošās devās uzņēma D vitamīnu, līdz pat 42% samazinājās saslimšana sezonālo A tipa gripu(1).

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (EFSA) ir noteikusi drošos D vitamīna daudzumus ikdienas lietošanai:

  • bērniem no 1 līdz 10 gadiem līdz 2000SV (jeb 50µg) D vitamīna dienā;
  • bērniem vecākiem par 10 gadiem līdz 4000SV (jeb 100µg) D vitamīna dienā.

Savukārt, ja ar analīzēm ir noteikts D vitamīna deficīts, tad ārsts var nozīmēt arī lielāku devu kursa veidā.

Der atcerēties!

D vitamīns ir taukos šķīstošs, tāpēc vislabāk tas uzsūcas, lietojot to eļļas formā ēdienreizes laikā. Taču tas nenozīmē, ka D vitamīns uzsūksies tikai lietots eļļas šķīdumā. D vitamīns pieejams arī, piemēram, želejvitamīnu veidā, un kvalitatīvos želejvitamīnos esošais D vitamīns, izmantojot inovatīvu ražošanas tehnoloģiju, nodrošina tik pat augstu uzsūkšanās spēju un biopieejamību kā D vitamīns eļļas pilienos vai kapsulās. D vitamīns ir pieejams arī spreja veidā, taču nepieciešams pievērst uzmanību tā ražošanas tehnoloģijai. Nereti šādos produktos D vitamīns tiek šķīdināts ūdenī, nevis eļļā, un tādēļ produktam pievienotas dažādas “E-vielas” – konservanti, biezinātāji, skābuma regulētāji, emulgatori – lai nodrošinātu šāda veida produkta viendabīgumu un ilgstošu uzglabāšanu.


(1) Urashima M et al, Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in schoolchildren Am J Clin Nutr., 2010 May;91(5):1255-60