D vitamīns Latvijas apstākļos

Ierobežots laiks saules UV B starojumam

Latvija sava ģeogrāfiskā novietojuma dēļ ir tālu uz ziemeļiem no ekvatora. Tieši tāpēc ir ierobežots laiks, kad saules UV B starojums ir pietiekams, lai ādā sintezētos D vitamīns. UV B starojuma klātbūtne ir atkarīga no saules staru krišanas leņķa. D-vitamīna sintēze sākas tikai tad, kad saules staru leņķis pārsniedz 50 grādus attiecībā pret horizontu. Vienkārša valodā runājot - ēna šajā brīdī ir tikai nedaudz īsāka par augumu.

Attēlā starojums, kāds ir pietiekams D vitamīna sintēzei ādā

Latvijā tik augstu saule pakāpjas tikai 3 mēnešus gadā: no 8. maija līdz 4. augustam. Pie tam, perioda sākumā un beigās (maijā un augustā) tās ir tikai 40 minūtes dienā, kad saule ir pietiekami augstu! Perioda vidū – no 10. – 30. jūnijam - šis “D vitamīna laiks” ir gandrīz 4 stundas dienā – laikā starp 10.30 un 14.30. Bet tas ir pie nosacījuma, ka debesis nav apmākušās!

Šeit arī ir atbilde uz jautājumu – kāpēc ļoti daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekams D vitamīna līmenis: mums vienkārši trūkst iespēju “noķert” saulīti tajā laikā, kad tā ir pietiekami augstu pie debesīm, pie mums šis laiks ir ļoti īss!

Rezultāti Latvijā veiktos pētījumos parāda šādu ainu: vidējais D vitamīna (25(OH)D) līmenis gada garumā ir 20,1 ng/ml.

Attēlā informācija par Latvijā veiktiem pētījumiem - D vitamīna līmenis gada garumā

D vitamīna līmenis asinīs gada garumā

Vidējais D vitamīna līmenis asinīs gada garumā