D vitamīns palīdz pret saaukstēšanos

D vitamīns palīdz pret saaukstēšanosPētījumi apstiprina

Lielbritānijas Nacionālā Veselības dienesta atbalstītais pētījums(1) apstiprina, ka, lietojot D vitamīnu regulārās un pietiekamās devās, var samazināt elpceļu slimību risku pat par 50%. D vitamīna lietošana ik dienas var pasargāt cilvēkus no saaukstēšanās slimībām, kas mūsu platuma grādos sevišķi aktuālas ir rudens un ziemas mēnešos.
 
Pētījums publicēts laikrakstā “Britu medicīnas žurnāls” (British Medical Journal), un tajā piedalījušies gandrīz 11 000 cilvēku no visas pasaules. Tika pētīta D vitamīna ietekme uz vairākām saslimšanām - bronhītu, pneimoniju, vidusauss iekaisumu un saaukstēšanos. Pētījums ilga vairākus gadus.
 
Pētījums parādīja, ka regulāra un pietiekama D vitamīna uzņemšana samazina saslimušo skaitu ar akūtām elpceļu infekcijām par 12%. Savukārt cilvēkiem, kuriem konstatēts D vitamīna deficīts, regulāra vitamīna D uzņemšana samazina saslimšanas risku pat par 50%. (Šai grupai, pēc vietējo pētījumu datiem, atbilst 85% Latvijas iedzīvotāju.)
 
Pētījuma vadītājs profesors Adrians Martinevs (Adrian Martineau):
Šis grandiozais pētījums devis pirmos pilnīgi drošos pierādījumus, ka D vitamīns patiešām pasargā no elpceļu infekcijām.”
 

D vitamīns - saules vitamīns

D vitamīnu dabiskā veidā cilvēki uzņem no saules gaismas. Lai arī dažādi ēdieni satur D vitamīnu (piemēram, treknas zivis), ar tiem ir grūti nodrošināt regulāru un pietiekamu D vitamīna devu visu gadu. Sevišķi pēdējos gados Latvijā, kad saule mūs lutina arvien mazāk un saaukstēties viegli var pat vasaras vidū.
 
Līdz šim pētījumi lielākoties fokusējās uz D vitamīna pozitīvo ietekmi uz cilvēku kaulu veselību jeb D vitamīna galveno funkciju - nodrošināt kalcija un fosfora vielmaiņu organismā, veicinot veselīgu kaulu augšanu un attīstību.
 
Tomēr jau daudzus gadus zinātnieki mēģinājuši atklāt saikni starp D vitamīnu un elpceļu slimībām, balstoties novērojumā, ka šīs slimības ir biežāk sastopamas rudenī un ziemā - tieši tad, kad samazinās iespēja uzņemt D vitamīnu dabiskā veidā no saules stariem.
 
Tiek uzskatīts, ka D vitamīns palielina antibakteriālo peptīdu (dabiskām antibiotikām līdzīgu vielu) līmeni plaušās, tādējādi samazinot elpceļu slimību risku.
 

D vitamīns imunitātei un kaulu veselībai

Ņemot vērā pētījuma rezultātus, zinātnieki ikvienam iesaka nopietni apsvērt D vitamīna papildu uzņemšanu arī rudenī un ziemā, lai rūpētos par imunitāti un kaulu veselību.
Vairāk par Nateo D vitamīnu šeit. 
 
(1) Pētījums British Medical Journal: http://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583
Oriģinālraksts Telegraph: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/02/15/take-vitamin-d-supplements-prevent-common-cold-landmark-study/