D vitamīns ziemā Latvijā

D vitamīns ziemā Latvijā

Pēdējos gados D vitamīna tēma ir kļuvusi aktuāla visā pasaulē, it īpaši valstīs, kuras atrodas tālu uz ziemeļiem no ekvatora, kur ar saules stariem vien nepietiek, lai organismā rastos pietiekami daudz D vitamīna. Bieži cilvēki jautā: “Kad mēs augām, kā tad iztikām, nelietojot D vitamīnu papildus?”
 
Tomēr jāņem vērā, ka,
  • pirmkārt, dzīves stils ir mainījies. Daudz izplatītāks ir darbs iekštelpās, īpaši priekšpusdienā un agrā pēcpusdienā, kad gada gaišajā laikā varētu saņemt D vitamīnu ar saules stariem. Arī bērni daudz vairāk laika pavada telpās nekā agrāk;
  • otrkārt, cilvēki pilnīgi pamatoti cenšas ierobežot laiku, kad sevi pakļauj saules UV apstarojumam, jo ādas vēžu pieauguma statistika ir nepielūdzama un ādas vēžu veidošanās galvenais iemesls ir tieši dzīves laikā uzkrātais saules UV starojums, kas ar laiku var radīt nevēlamas mutācijas ādas šūnās.

Pētījums parāda

Latvijā 2017. gadā veiktais pētījums parāda, ka 85% Latvijas iedzīvotāju ir D vitamīna deficīts. Jo īpaši izteikts tas ir ziemā, gada pirmajos 3 mēnešos, kad vasarā uzkrātās rezerves ir iztērējušās. Lai iegūtu iespējami daudz labvēlīgo efektu no D vitamīna lietošanas, tā līmenim asinīs būtu jābūt 45–50ng/ml (laboratorijā nosaka kopējo 25(OH)D vitamīna līmeni). Bet Latvijā ziemas laikā šis skaitlis vidēji ir vien 15 ng/ml!
D vitamīna līmenis asinīs

Ko darīt, lai šo problēmu risinātu?

  • Viens ceļš ir noteikt savu D vitamīna līmeni un kopā ar savu ģimenes ārstu izvēlēties atbilstošu D vitamīna devu – vispirms lielāku diennakts devu, lai D vitamīna līmeni normalizētu, un pēc tam – uzturošo devu, lai šo līmeni noturētu.
  • Otrs ceļš, ja nav laika vai iespēju noteikt savu D vitamīna līmeni, ir izvēlēties savu profilaktisko D vitamīna devu pašam. EFSA (Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde) dažādām vecuma grupām ir noteikusi pieļaujamās diennakts devas, kas ir pilnīgi drošas lietošanai ilgstošā laika periodā. Šīs devas ir: zīdaiņiem līdz gada vecumam līdz 1000 SV (SV = D vitamīna starptautiskās vienības), bērniem no 1 gada līdz 10 gadu vecumam: līdz 2000 SV D vitamīna diennaktī. Bērniem no 11 gadu vecuma, pieaugušajiem, arī grūtniecēm – 4000 SV diennaktī.

Mīts par D vitamīnu un uzturu

Ir maldīgs priekšstats, ka ar uzturu var ievērojami uzlabot D vitamīna līmeni – tā, piemēram, lai cilvēks dienā uzņemtu 1000 SV D vitamīna, viņam būtu jāapēd apmēram 500 grami tunča eļļā, 40 olas vai arī jāizdzer 10 glāzes piena. Un tā katru dienu!

D vitamīns un uzturs

Tā kā D vitamīns ir taukos šķīstošs, tas jāuzņem ēdienreizes laikā. Priekšrocība ir kapsulām ar eļļas šķīdumu vai pilieniem eļļas veidā, kas nodrošina optimālu uzsūkšanos un biopieejamību.
Nateo D vitamīns visai ģimenei