Kā pareizi lietot D vitamīnu

Vai pastāv kādi īpaši nosacījumi, kad un kā vislabāk lietot D vitamīnu, lai organisms saņemtu maksimāli iespējamo labumu, stāsta endokrinoloģe Maija Gureviča.

Vispirms – kas ir D vitamīns?


D vitamīns ir arī hormons, un tas palīdz uzsūkties kalcijam organismā, tātad ir stipru un veselu kaulu draugs, kā arī lielā mērā ietekmē mūsu imūnās sistēmas darbību. Piemēram, kādā pirms trim gadiem veiktā pētījumā pierādīts, ka cilvēki ar pietiekamu D vitamīna līmeni retāk slimo ar akūtām respiratorām vīrusu infekcijām, tostarp ar gripu, un tagad zināms, ka tas nepieciešams arī aizsardzībai pret Covid.

Tāpat D vitamīnam ir liela nozīme autoimūno slimību profilaksē, un tā trūkums palielina risku saslimt ar onkoloģiskām kaitēm. Par šā vitamīna trūkumu der aizdomāties arī tad, ja regulāri jūti nogurumu, nespēku, ir bezmiegs, pat apātija. Šie simptomi uzreiz nenozīmē depresiju, iemesls var būt tieši D vitamīna trūkums, un, to novēršot, varēsi, kā mēdz teikt, atkal kalnus gāzt!

 

Tikai ēšanas laikā


D vitamīns ir taukos šķīstošs, tāpēc organisms to spēs pilnvērtīgi izmantot vien tad, ja preparāts tiks lietots ēšanas laikā un maltītes sastāvā būs arī kas treknāks. “Ja cilvēks neēd dzīvnieku tauku produktus, piemēram, kaut vai biezpienu, tad vajadzētu vismaz salātlapas apslacīt ar eļļu, un kopā ar salātiem vai uzreiz pēc maltītes jāiedzer D vitamīns,” norāda ārste un paskaidro – pat mazliet apēstas taukvielas ierosina žultsskābes izdalīšanos, kas palīdz uzsūkties D vitamīnam. “Arī pašam preparātam jābūt vai nu eļļas šķīdumam kapsulās, vai eļļas šķīdumam pilienos. Tad tas uzsūksies labāk, nekā lietots parastu tablešu veidā.” Citiem vārdiem sakot, blīvo tablešu vietā izvēlies dzintara krāsas kapsulas, kas atgādina apetītlīgu eļļas pilienu.

Patiesībā tas arī ir vienīgais nosacījums, lai organisms spētu izmantot uzņemto D vitamīnu. Kad to lietot – brokastu, pusdienu vai vakariņu laikā –, nav svarīgi, jo, kā saka Maija Gureviča, nav tādu produktu, kas traucētu šā vitamīna uzsūkšanos.

 

Kavē slimības


Gadās, ka cilvēks ļoti apzinīgi lieto D vitamīnu, taču tā līmenis kā nemainās, tā nemainās vai arī pieaug pavisam lēni. Iemesli var būt dažādi, taču visi saistīti ar kādu kaiti. Tā kā D vitamīns ļoti labi uzsūcas tievajā zarnā, problēmas iemesls var būt meklējams šajā apvidū – piemēram, ja bijusi tievās zarnas operācija vai ir celiakija. D vitamīna pilnvērtīgu uzsūkšanos organismā var kavēt arī izoperēts žultspūslis, kāda aknu vai nieru slimība, kas traucē D vitamīna pārveidošanos, un citas kaites, kas ir gana bieži sastopamas.

Viss iepriekš minētais gan nenozīmē, ka jāsamierinās ar pazeminātu D vitamīna līmeni. “Šiem cilvēkiem būs jālieto lielākas devas, tāpēc nav viena konkrēta cipara, ko pateikt un kas derēs visiem,” uzsver ārste.  

 

Cik daudz?


Ja cilvēks nav noteicis D vitamīna līmeni asinīs, tad pieaugušais var lietot līdz 4000 starptautisko vienību (SV) dienā, nebaidoties, ka preparāts tiks pārdozēts. Savukārt bērnam pietiks ar 2000 SV dienā (zīdainim – 500), ja vien ārsts nav noteicis citu devu. Pētījuma rezultāti apliecina, ka ziemas periodā 85–90% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams D vitamīna līmenis asinīs, līdz ar to “mums nevienam (pieaugušajam) nedraud pārdozēšana, lietojot šīs 4000 SV,” uzskaita Maija Gureviča un piebilst: “Bet, piemēram, jaunai, veselai un slaidai meitenei var pietikt arī ar 2000 SV dienā.”

Citādi ir, kad analīzes uzrāda D vitamīna deficītu, – tādos gadījumos var lietot pat 10 000 SV dienā! “Un tiem, kam ir kādi vielu uzsūkšanās traucējumi, ārsts var palielināt devu pat līdz 50 000 SV,” norāda endokrinoloģe. Viņa gan uzsver, ka pētījumos iegūti vēl kādi svarīgi dati, proti, ka, piemēram, gripas laikā, tiklīdz sajūtam kādus slimības simptomus, nav jēgas uzņemt ārkārtīgi lielas D vitamīna devas: “Tas nestrādā kā C vitamīns, ko slimības gadījumā var lietot krietni lielākās devās. D vitamīna līmenis ir jāpaceļ pakāpeniski, pretējā gadījumā pārāk lielas devas var pat palielināt kalcija līmeni asinīs.”

 

Atceries!

  • Atbilstošu D vitamīna devu katram nosaka pēc viņa ķermeņa masas un esošā D vitamīna līmeņa. Ja tas ir zem normas robežas, papildus nepieciešams uzņemt 70–80 SV D vitamīna uz vienu kilogramu svara.
  • Lai redzētu, vai deva ir pietiekama, atkārtotas analīzes vajadzētu nodot četrus mēnešus pēc tam, kad uzsākta D vitamīna lietošana.
  • D vitamīns ir jālieto visiem, īpaši pusaudžiem un cilvēkiem līdz 30 gadu vecumam, jo tas ir laiks, kad kalcijam būtu maksimāli jāuzsūcas asinīs, bet bez D vitamīna organisms spēj uzņemt tikai mazu daļiņu apēstā kalcija.

 

 


Pilns raksts lasāms: https://www.mammamuntetiem.lv/articles/50246/ka-pareizi-lietot-d-vitaminu/