Nepieciešamais D vitamīna līmenis asinīs

Katra cilvēka D vitamīna līmeni asinīs ir iespējams noteikt ar laboratoriskām analīzēm. Laboratorijā to dēvē par kopējo "25(OH)D vitamīna līmeni" un to mēra nanogramos vienā mililitrā (ng/ml).

Maksimāls labums veselībai

Lai no D vitamīna iegūtu maksimālu labumu veselībai, vēlams sasniegt līmeni 30-50 ng/ml [1]

Par nepietiekamu šī vitamīna līmeni atzīstams rezultāts zem 30 ng/ml, kāds saskaņā ar 2023. gada datiem diemžēl ir apmēram 46% - teju pusei - Latvijas iedzīvotāju, kas noteikuši savas D vitamīna analīzes (kopā veiktas ganrīz pusmiljons analīzes) [1].

Kāda ir labvēlīgā D vitamīna lietošanas ietekme?

Katru gadu zinātnieki sniedz arvien jaunus datus par D3 vitamīnu un tā labvēlīgajiem efektiem. Nu jau daudz skaidrāk kļuvis, kāds šī vitamīna līmenis asinīs ir vislabākais un kādus labvēlīgus efektus var sagaidīt, sasniedzot tieši šādu līmeni.

Sagaidāmie labvēlīgie efekti [2], ja tiek sasniegtais D-vitamīna līmenis ir vismaz:

  • 10 ng/ml - var nodrošināt tikai kaut nedaudz pietiekamu kaulu mineralizāciju un pasargāt bērnus no rahīta, bet pieaugušos no osteomalācijas jeb kaulu mīkstināšanās.
  • 20 ng/ml - var novērot tā labvēlīgos efektus uz līdzsvaru, uzlabojas muskuļu spēks, un tādējādi samazinās kritienu risks. Šāds D3 vitamīna līmenis noteikti būtu jāsasniedz visiem gados vecākiem pacientiem.
  • 30 ng/ml - var pasargāt sevi no osteoporozes, trausliem kauliem un to lūzumiem. Pacientiem ar vismaz šādu vai augstāku D vitamīna līmeni samazinās dažādu vīrusu infekciju risks!
  • 40 ng/ml - Nedaudz samazinās mirstības risks kardiovaskulā­­ro slimību rezultātā! Ar šādu D vitamīna līmeni tiek nodrošināta aizsardzība pret dažām onkoloģiskām sli­­mībām.
  • 50 ng/ml - D vitamīna piesaistes vietas jeb receptori ir atklāti uz faktiski visām imunitātes šūnām. Pierādīts, ka samazinās arī autoimūno slimību risks (piemēram, multiplās sklerozes) un šīs saslimšanas norit vieglāk, ja D vitamīna līmenis ir 50 ng/ml un vairāk.

Atsauces:

[1] Gureviča, M., Pokšāne, D., Rasa, I. (2024). Praktiski Padomi D Vitamīna Lietošanā. Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija, Rīga.

[2] Mukāne, M. (2017). D vitamīns. Cik profilaksei, cik ārstēšanai? (Skatīt:  Dr. Maija Mukāne. "D vitamīns. Cik profilaksei, cik ārstēšanai?")


Tevi noteikti interesēs: Cik ilgi un kādās devās D vitamīns būtu jālieto?