Ceļvedis drošai un ērtai D vitamīna uzņemšanai ikvienā dzīves posmā
D vitamīns ir taukos šķīstošs, tāpēc tas vislabāk uzsūcas, ja tiek lietots kopā ar ēdienu, kas satur veselīgus taukus (piemēram, avokado, riekstus vai olīveļļu).
Pārliecinies, ka zini, kāda D vitamīna deva ir produktā, kuru lieto. Iepazīsties ar lietošanas instrukciju un apdomā, vai D vitamīns ir pievienots vēl kādam produktam, ko lieto ikdienā.
Lai sasniegtu labākos rezultātus, regulāri uzņem D vitamīnu. Tā kā mūsu platuma grādos saules gaisma un uzturs ļoti bieži nav pietiekams D vitamīna avots, ieteicams to lietot papildus visa gada garumā.
Katra cilvēka organisms ir atšķirīgs, tāpēc vislabāk secinājumus par piemērotāko devu var izdarīt veicot asinsanalīzes un konsultējoties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.
Lai gan D vitamīnu var lietot jebkurā diennakts laikā, labāk to lietot dienas gaišajā laikā – dažiem cilvēkiem var būt grūtības iemigt, ja to lieto vakarā.
Vecums
Atbilstoša deva
Piemērotākā forma
Eiropas pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) noteikusi maksimālo nekaitīgo diennakts D3 vitamīna devu dažādām vecuma grupām2.
D vitamīna devas izsaka divās dažādās vienībās: mikrogramos (µg) un starptautiskajās vienībās (SV). Terminoloģijas atšķirība izriet no tā, kā vēsturiski tika mērīts un standartizēts D vitamīns. Svarīgi ir ņemt vērā, ka latviešu valodā lieto apzīmējumu SV, savukārt angļu valodā IU.
1 µg
5 µg
10 µg
15 µg
20 µg
25 µg
50 µg
100 µg
40 SV
200 SV
400 SV
600 SV
800 SV
1000 SV
2000 SV
4000 SV
40 UI
200 UI
400 UI
600 UI
800 UI
1000 UI
2000 UI
4000 UI
D vitamīns jāuzņem katru dienu, pētījumi pierādījuši kā regulāra mazāku devu uzņemšana ir efektīvāka kā trieciendevu lietošana. Lai atcerētos to darīt katru dienu, svarīgi ir izvēlēties sev ērtāko formu vai variēt tās, lai D vitamīna uzņemšanu padarītu piemērotu tieši jums
Precīza deva katrā kapsulā, ērti paņemt līdzi. Var izvēlēties kapsulas ar vairākiem ieguvumiem, piemēram D vitamīns un Omega-3.
Ērti dozējami, var būt ļoti noderīgi cilvēkiem, kuriem ir grūtības norīt kapsulu. Var lietot gan bērni, gan pieaugušie. Nav nepieciešams uzdzert ūdeni.
Gards veids kā rūpēties par optimālu D vitamīna līmeni. Var lietot gan bērni, gan pieaugušie. Nav nepieciešams uzdzert ūdeni.
Patīkama garša, ērti dozēt, var paņemt līdzi un lietot jebkurā sev ērtā brīdī. Var lietot gan bērni, gan pieaugušie. Nav nepieciešams uzdzert ūdeni.
Mikrogrami (µg): mērvienība, kas norāda, cik daudz vielas (piemēram, D vitamīna) ir konkrētajā produktā. Tas ir ļoti mazs daudzums – viens mikrograms ir viena miljonā daļa no grama. Mikrogrami ir labākais veids, kā precīzi izmērīt un marķēt D vitamīna devas. Latviešu valodā mikrogramus mēdz apzīmēt arī kā mcg.
Starptautiskās vienības (SV) vai International Units (IU): abi šie apzīmējumi nozīmē vienu un to pašu. Tā ir mērvienība, kuras pamatā ir bioloģiskā aktivitāte vai iedarbība. Tā tika izveidota, lai standartizētu vitamīnu un citu bioloģiski aktīvu vielu iedarbību.
D vitamīna līmenis asinīs:
Smagas pakāpes deficīts/ Kristiski zems līmenis | < 10 ng/mL |
Vidēji smagas pakāpes deficīts | 10-19.9 ng/mL |
Nepietiekams līmenis | 20-29.9 ng/mL |
Pietiekams līmenis | ≥30 ng/mL |
Optimāls līmenis | 45-55 ng/mL |
Nanogrami uz mililitru (ng/mL): mērvienība, ko izmanto, lai parādītu kaut kā (piemēram, D vitamīna) koncentrāciju asinīs. Nanograms ir ļoti mazs daudzums – viena miljardā daļa no grama, savukārt millilitrs ir neliels šķidruma daudzums, piemēram, ūdens piliens. Tāpēc, veicot asins analīzes D vitamīna noteikšanai, rezultāts var tikt izteikts ng/mL, kas nozīmē, cik nanogramu D vitamīna ir vienā mililitrā asins. Šis mērījums ir ļoti svarīgs, lai nozīmētu piemērotāko D vitamīna devu.
Drukājami materiāli bērniem