Vecāka gadagājuma cilvēki ir viena no grupām, kas īpaši pakļauta D vitamīna trūkuma radītajiem riskiem veselībai. Iemesli ir vairāki:
Senioriem lielākais risks no nepietiekama D vitamīna līmeņa ir traucēta kalcija vielmaiņa, kā rezultātā samazinās kaulu mineralizācija un var iestāties osteoporoze – kauli kļūst trausli [1].
Bez tam, ir pierādīta saistība starp D vitamīna līmeni un muskuļu spēku – ja D vitamīna ir par maz, palielinās krišanas risks. Tādējādi, ja D vitamīna līmenis ir zems, tad biežāku kritienu rezultātā un dēļ trauslākiem kauliem, pastāv lielāka iespējamība tikt pie kaulu lūzumiem [1].
Ikdienas D vitamīna deva
Maksimālā profilaktiskā diennakts deva D vitamīna pieaugušajiem, tai skaitā senioriem, ir noteikta līdz 4000 SV dienā, ko ir noteikusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (European Food Safety Authority).
Ņemot vērā osteoporozes risku un iespējamo lūzumu smagās sekas, par optimālā D vitamīna līmeņa sasniegšanu vēlams konsultēties ar savu ārstu – jo īpaši tādēļ, ka lielākā vecumā var būt nieru vai aknu darbības traucējumi. Šādos gadījumos ir traucēta D vitamīna vielmaiņa nierēs un aknās, kā rezultātā ar ikdienas D3 vitamīna devas lietošanu var nepietikt, un ārstam var nākties izrakstīt D vitamīnu tā aktīvajā formā – recepšu zāļu veidā.