Kam D vitamīns nepieciešams

D3 vitamīns jeb holekalciferols (Cholecalciferol) nepieciešams visiem, neatkarīgi no vecuma

D vitamīns nepieciešams visiem, neatkarīgi no vecuma

Par spīti nosaukumam, vitamīns D patiesībā nav vitamīns, bet gan hormons, kuram ir liela ietekme uz mūsu labsajūtu un veselību visa gada griezumā.

  • Bērniem tas palīdz izveidoties stipriem zobiem un kauliem,
  • Vecāka gadagājuma cilvēkiem rūpējas par kaulu stiprumu un palīdz izsargāties no osteoporozes.
  • Visu vecumu cilvēkiem tas iesaistās imunitātes veidošanās procesos un palīdz izvairīties no dažādām saslimšanām.

2017. gadā Lielbritānijas ziņu izdevumā Telegraph bija publicēts Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta atbalstīts pētījums, kas apstiprina, ka, lietojot D vitamīnu regulārās un pietiekamās devās, akūtu elpceļu saslimšanu risks samazinās pat par 50%! (1)

D vitamīns šķīst taukos, tāpēc, lai tas uzsūktos, nepieciešami tauki un žultsskābes. Tas ir bioloģiski neaktīvs. D vitamīns pārveidojas aknās, tālāk organisms to transportē uz nierēm. Nierēs veidojas vitamīna aktīvā forma un šajā brīdī tam rodas arī hormona īpašības. Tieši no nierēm, organisma vajadzībām pietiekamā daudzumā, D vitamīns izdalās asinīs, tālāk tiek transportēts uz zarnām un kauliem, bet rezerves uzkrājas ādā.

Ir cilvēki, cilvēku grupas, kuriem vitamīns D nepieciešams lielākos daudzumos.

Piemēram, lai rūpētos par māmiņas un gaidāmā mazuļa veselību, ļoti svarīgi uzturēt pietiekamu saules vitamīna līmeni grūtniecības laikā.

Arī sportiskiem cilvēkiem ir jāseko līdzi D3 vitamīna līmenim asinīs, jo muskuļos ir šī vitamīna receptori, un muskuļu spēks un funkcijas ir savstarpēji saistītas. Ikvienam cilvēkam saules vitamīns ir būtisks – tikai tā svarīgākās funkcijas nedaudz mainās atkarībā no vecuma un dzīvesveida!
 

Vairāk par šo vitamīnu katrai cilvēku grupai lasi: D vitamīns visai ģimenei.


(1) Oriģinālraksts Telegraph: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/02/15/take-vitamin-d-supplements-prevent-common-cold-landmark-study/