D vitamīns zīdaiņiem

D vitamīna nozīme rūpējoties par mazuļu veselību

Ja zīdainim D vitamīna par maz, tiek traucēta zobu un kaulu veidošanāsRūpējoties par zīdaini, ir nepieciešams ļoti rūpīgi sekot D vitamīna pareizai un pietiekamai uzņemšanai. Lai arī mammas piens ir pats labākais mazulim, D vitamīna daudzums tajā nav pietiekams, ko apliecina pētījumi(1) un Pasaules Veselības organizācijas dati(2).

Galvenie iemesli ir divi:

  • pašas māmiņas nepietiekams D vitamīna līmenis un
  • mazuļa nepietiekama saskarsme ar saules stariem.
Abiem iemesliem pamatā ir Latvijas ģeogrāfiskais novietojums tālu uz ziemeļiem – pie mums ar saulīti vien nepietiek, lai organismā izstrādātos D vitamīns pietiekamā daudzumā (Sīkāk vari izlasīt šeit!)
Šī iemesla dēļ Latvijas Pediatru asociācija iesaka lietot papildus D vitamīnu katram zīdainim visa gada garumā. Parasti zīdainim iesaka 400-600 SV (starptautiskās vienības) D vitamīna, kas atbilst 2 vai 3 pilieniem “Nateo D pilieni”. Bet ja nepieciešams, devu var palielināt līdz 1000 SV dienā, šo devu par pilnīgi drošu ilgstošai lietošanai zīdaiņiem līdz gada vecumam atzinusi arī “Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde” jeb EFSA. 1000 SV dienā atbilst 1 pilienam “Nateo D pilieni Forte”.
 
Kā pareizi iedot D vitamīnu mazulim – D vitamīnu ir jāuzpilina uz māneklīša, krūts gala ēdināšanas laikā vai tieši mazuļa mutītē - uz mēles.

Jaunajām māmiņām jābūt uzmanīgām, pamanot šādus simptomus:

  • mazulis ir nemierīgs,
  • slikti guļ;
  • svīst ēdot; 
  • „trin” galviņu līdz uz pakauša izkrīt mati; 
  • mazulim pasliktinās ēstgriba.
Kaulu pārmaiņas parādās apmēram mēnesi no slimības sākuma: redzami izteikti pieres un paura pauguri, paresninājumi ribu priekšpusē, avotiņu malas kļūst mīkstas un aizkavējas toslēgšanās, reizēm, kustinot pēdiņas, dzirdami krakšķi locītavās, zobi šķiļas vēlāk nekā vidēji šajā vecumā. Novērojot šādus simptomus, ar steigu jādodas pie sava ārsta un jāpievērš papildu uzmanība D vitamīna līmenim!

Vai ir nepieciešams papildus lietot D vitamīnu, ja mazulis tiek barots ar piena maisījumu?

Mēs aicinām rūpīgi iepazīsties ar maisījuma sastāvu un izrēķināt mazuļa ikdienā izdzertā ēdiena daudzumu.
  • Ja dienā apēstajā maisījumā ir vismaz 400 SV D vitamīna, tad papildus dot nav nepieciešams.
  • Tomēr nedrīkst aizmirst, ka, mazulim augot, nāk klāt citi ēdieni un apēstā maisījuma daudzums sarūk, līdz ar to nepieciešams lietot D vitamīna papildus.

Tevi varētu interesēt arī: 


 
[1] Food and Nutrition Board. Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium. Washington, DC: National Academy Press; 2010
[2] World Health Organization. Nutrient Adquacy of Exclusive Breastfeeding for the Term Infant During the First Six Months of Life. 2002