D vitamīns grūtniecēm

D vitamīnam grūtniecības laikā ir dubulta nozīme

D vitamīns ir ļoti svarīgs gan māmiņai, gan arī gaidāmajam mazulim. Tā kā D vitamīns piedalās imūnās sistēmas darbībā, tad

  • māmiņai tas palīdzēs izvairīties no saslimšanas ar vīrusu infekcijām,
  • mazulim D vitamīns nodrošinās pareizu kaulu sistēmas attīstību.

Attēlā redzama smaidoša grūtniece

Pietiekams D vitamīna līmenis grūtniecības laikā samazinās rahīta risku zīdainim pēc dzimšanas. 

Kā nodrošināt sevi un mazuli ar D vitamīnu?

Ja daļa no grūtniecības laika ir vasarā, tad vislabākais veids kā nodrošināt sevi un mazuli ar D vitamīnu ir saules UV starojums. Pilnīgi pietiekami ir atrasties saulē ar atsegtām rokām un kājām 5 -10 minūtes dienā, laikā kad saule virs horizonta ir vismaz 50 grādu augstumā – tas ir laiks, kad ēna ir mazliet īsāka par pašas augumu.

Ja grūtniecība norit gada tumšajos mēnešos, būtu jāapsver papildu D vitamīna uzņemšana, jo ar uzturu vien praktiski nav iespējams nodrošināt pietiekamu D vitamīna līmeni. Arī, ja tiek lietoti kompleksie vitamīni grūtniecēm vai līdzekļi, kuru sastāvā ir D vitamīns - vajadzētu sekot līdzisavam D vitamīna līmenim, jo šādi kompleksie līdzekļi var būt izstrādāti citām klimatiskajām zonām. Tā kā Latvija atrodas tālu uz ziemeļiem, šādos līdzekļos pieejamā D vitamīna deva var būt nepietiekama normāla D vitamīna līmeņa nodrošināšanai.

Cik D vitamīna nepieciešams?

Vēlamais uzņemamais D vitamīna daudzums katrai grūtniecei var būt individuāls. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) noteiktais ik dienu uzņemamais D vitamīna daudzums grūtniecēm ir līdz 4000 SV.

Tā kā grūtniecības laikā tiek nodotas dažādas analīzes, piemēram, regulāri tieksekots hemoglobīna līmenim, pārbaudāmo rādītāju skaitā vēlams ietvert arī D vitamīnu, lai nepieciešamības gadījumā izvēlētos piemērotāko devu D vitamīna līmeņa paaugstināšanai vai noturēšanai.