D vitamīns pieaugušajiem

Kas norāda uz pazeminātu D vitamīna līmeni pieaugušajiem?

Pieaugušajiem pirmās pazīmes, kas norāda uz pazeminātu D vitamīna līmeni, ir biežāka slimošana, īpaši ar akūtām elpceļu saslimšanām, kā arī hronisks nogurums un nespēks. Ja D vitamīna līmenis ir īpaši zems – zem 10 ng/ml, ir traucēta kaulu mineralizācija un var sākties osteomalācija jeb kaulu mīkstināšanās.

Divi laimīgi saules apspīdēti pieaugušie, vīrietis un sieviete.

D vitamīna pozitīvās  īpašības

Pie D vitamīna pozitīvajām īpašībām minama iesaistīšanās imūnās sistēmas funkcionēšanā un noguruma mazināšana. 

Domājot par savu D vitamīna līmeni, katram pašam ir jāizvērtē savi ikdienas paradumi, un konkrēti – cik bieži atrodamies saulē,vai mūsu darbs pārsvarā ir ārā vai telpās, cik daudz laika mēs pavadām ārā tieši saulainā laikā. Tā kā ar ēdienu varam nodrošināt tikai līdz 10% no uzņemamā D vitamīna daudzuma, tad saules stari ir galvenais D vitamīna avots. Un jo mazāk laika mēs pavadām ārā, jo lielāka varbūtība, ka mūsu D vitamīna līmenis būs nepietiekams.

Tam iemesls ir mūsu klimatiskās joslas ģeogrāfiskais novietojums tālu uz ziemeļiem - pat aktīvi cilvēki, kuri daudz laika pavada ārā un uzņem pārtiku, kas bagāta ar D vitamīnu, ziemā un pavasarī visticamāk saskarsies ar D vitamīna trūkumu.

Tas izskaidrojams ar faktu, ka šajā laikā saule ir par zemu virs horizonta, lai tās UV B stari varētu palīdzēt pietiekami saražot D vitamīnu.

Ikdienas D vitamīna deva

Igstošai lietošanai pieaugušajiem ir noteikta līdz 4000 SV dienā, to ir noteikusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (EuropeanFoodSafetyAuthority), nepieciešamības gadījumā, ārsts šo devu var palielināt.

Savu D vitamīna līmeni var noteikt ar laboratorisku izmeklējumu – nosakot D vitamīnu asinīs.


Tev varētu interesēt arī: