D vitamīns senioriem

Kāpēc gados vecākiem cilvēkiem novēro D vitamīna trūkumu?

Vecāka gadagājuma cilvēki ir viena no grupām, kas īpaši pakļauta D vitamīna trūkuma radītajiem riskiem veselībai. Iemesli ir vairāki:

  • līdz ar gadiem samazinās cilvēku kustīgums, daļa no senioriem arvien lielāku daļu laika pavada iekštelpās, kā rezultātā saņem mazāk saules gaismas;
  • lielākā vecumā jūtami samazinās ādas spējas sintezēt D vitamīnu saules staru ietekmē;
  • ja pasliktinās ēstgriba vai arī ir radušies uzsūkšanās traucējumi, tiek apgrūtināta D vitamīna uzņemšana ar pārtiku.

Attlēlā smaidīgi vīrietis un sieviete - seniori

Lielākais risks

Senioriem lielākais risks no nepietiekama D vitamīna līmeņa ir traucēta kalcija vielmaiņa, kā rezultātā samazinās kaulu mineralizācija un var iestāties osteoporoze – kauli kļūst trausli.

Bez tam, ir pierādīta saistība starp D vitamīna līmeni un muskuļu spēku – ja D vitamīna ir par maz, palielinās krišanas risks. Tādējādi, ja D vitamīna līmenis ir zems, tad biežāku kritienu rezultātā un dēļ trauslākiem kauliem, pastāv lielāka iespējamība tikt pie kaulu lūzumiem.

Ikdienas D vitamīna deva 

Ikdienas D vitamīna deva pieaugušajiem, tajā skaitā senioriem, ir noteikta līdz 4000 SV dienā, to ir noteikusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jeb EFSA (EuropeanFoodSafetyAuthority).

Ņemot vērā osteoporozes risku un iespējamo lūzumu smagās sekas, par optimālā D vitamīna līmeņa sasniegšanu vēlams konsultēties ar savu ārstu – jo īpaši tādēļ, ka lielākā vecumā var būt nieru vai aknu darbības traucējumi. Šādos gadījumos ir traucēta D vitamīna vielmaiņa nierēs un aknās, kā rezultātā ar D3 vitamīna (jeb holikalciferola) lietošanu var nepietikt, un ārstam var nākties izrakstīt D vitamīnu tā aktīvajā formā - recepšu zāļu veidā.