D vitamīns zīdaiņiem

D vitamīna nozīme rūpējoties par mazuļu veselību

Ja zīdainim D vitamīna par maz, tiek traucēta zobu un kaulu veidošanāsRūpējoties par zīdaini, ir nepieciešams ļoti rūpīgi sekot D vitamīna pareizai un pietiekamai uzņemšanai. Lai arī mammas piens ir pats labākais mazulim, D vitamīna daudzums tajā nav pietiekams, ko apliecina pētījumi [4] un Pasaules Veselības organizācijas dati [2].

Galvenie iemesli ir divi:

  • Pašas māmiņas nepietiekams D vitamīna līmenis un
  • Mazuļa nepietiekama saskarsme ar saules stariem.
Abiem iemesliem pamatā ir Latvijas ģeogrāfiskais novietojums tālu uz ziemeļiem – pie mums ar saulīti vien nepietiek, lai organismā izstrādātos D vitamīns pietiekamā daudzumā (Sīkāk lai šeit).
 
Šī iemesla dēļ Latvijas Pediatru asociācija iesaka lietot papildus D vitamīnu katram zīdainim visa gada garumā. Parasti zīdainim iesaka 400-600 SV (starptautiskās vienības) D vitamīna, kas atbilst 2 vai 3 pilieniem Nateo D pilieni. Bet, ja ārsts vai farmaceits nozīmē lielākas devas, devu var palielināt līdz 1000 SV dienā.

Jaunajām māmiņām jābūt uzmanīgām, pamanot šādus simptomus:

  • Traucēta (tai skaitā novelota) normāla kaulu (tai skaitā zobu) attīstība [3];
  • Rahīts [4] (tai skaitā vēlāka sākšana staigāt)
  • Mazulis ir nemierīgs, viegli aizkaitināms [5]
  • Mazulim ir grūtības elpošanā [4].
Kaulu pārmaiņas parādās apmēram mēnesi no slimības sākuma: redzami izteikti pieres un paura pauguri, paresninājumi ribu priekšpusē, avotiņu malas kļūst mīkstas un aizkavējas to slēgšanās, reizēm, kustinot pēdiņas, dzirdami krakšķi locītavās, zobi šķiļas vēlāk nekā vidēji šajā vecumā. Novērojot šādus simptomus, ar steigu jādodas pie sava ārsta un jāpievērš papildu uzmanība D vitamīna līmenim!
 

Vai ir nepieciešams papildus lietot D vitamīnu, ja mazulis tiek barots ar piena maisījumu?

Šādā gadījumā aicinām rūpīgi iepazīsties ar maisījuma sastāvu un izrēķināt mazuļa ikdienā izdzertā ēdiena daudzumu.
  • Ja dienā apēstajā maisījumā ir vismaz 400 SV D vitamīna, tad papildus dot nav nepieciešams.
  • Nedrīkst aizmirst, ka, mazulim augot, nāk klāt citi ēdieni un apēstā maisījuma daudzums sarūk, līdz ar to nepieciešams lietot D vitamīnu papildus.
Kā pareizi iedot D vitamīnu mazulim – D vitamīnu ir jāuzpilina uz māneklīša, krūts gala ēdināšanas laikā vai tieši mazuļa mutītē - uz mēles.

Tevi varētu interesēt arī: 

 

 
Atsauces:
 
[1] Food and Nutrition Board. Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium. Washington, DC: National Academy Press; 2010
[2] World Health Organization. Nutrient Adquacy of Exclusive Breastfeeding for the Term Infant During the First Six Months of Life. 2002
[3]  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8607358/
[4] https://www.who.int/tools/elena/bbc/vitamind-infants
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3103147/