Vai D vitamīns jāuzņem papildus arī vasarā?

D vitamīns jau izsenis tiek saukts par saules vitamīnu, jo to iespējams saņemt ne tikai ar pārtiku, bet arī no saules stariem. Priekšstats, ka D vitamīnu iegūstam vairāk tieši vasarā, ir patiess, bet ne viss ir tik rožaini, kā varētu likties. D vitamīna sintēzi ādā ietekmē dažādi faktori – kad un cik bieži uzturamies saulē, ādas tips un pat apģērbs.  Kā rāda Latvijā veikti pētījumi, pat vasarā Latvijas iedzīvotājiem D vitamīna līmenis nav optimāls.

Kad iespējams iegūt D vitamīnu no saules?

Lai ādā veidotos D vitamīns, saulei jāspīd noteiktā leņķī -  vairāk par 50 grādiem pret horizontu (tas ir brīdis, kas ēna kļūst īsāka par augumu), un Latvijā šādu brīžu ir gaužām maz, jo atrodamies krietni uz ziemeļiem. Vasaras mēnešos, kad šis noteikums teorētiski var izpildīties, tas ir pats dienas vidus – laiks, kad parasti cenšamies uzturēties iekštelpās.

Vērts atcerēties, ka siltais laiks aiz loga var būt diezgan mānīgs rādītājs D vitamīna jautājumā. Ja vien katru dienu pusdienas laikā nepavadām 30 minūtes atklātos saules staros ar atkailinātām rokām un kājām, uzņemt vajadzīgo D vitamīna daudzumu mums Latvijas vasarās “nespīd”.

Kādi ir riska faktori?

Vēl viens faktors, ko būtu vērts atcerēties, apsverot ilgu sauļošanos vasaras karstajā laikā, ir ādas vēža risks. Tieši šī iemesla dēļ veselības speciālisti neiesaka uzturēties tiešos saules staros dienas karstākajā laikā, kas kā reizi sakrīt ar brīdi, kad iespējams uzņemt D vitamīnu.

Lai pasargātu savu ādu no kaitīgās saules ietekmes, dermatologi katru sezonu gadu no gada atgādina, cik būtiski ir lietot saules aizsargkrēmu ar pietiekami lielu UV staru aizsardzību, un atkārtot tā uzklāšanu uz ādas, kamēr vien atrodamies saules ietekmē.

Bet nedrīkst arī aizmirst, ka lietojot saules aizsargkrēmu, kas aizsargā pret UV B stariem, D vitamīnu nav iespējams uzņemt. Līdz ar to vienotais speciālistu viedoklis ir ar sauļošanos neaizrauties un lietot D vitamīnu papildus arī vasarā.

Kāpēc vasarā ir jāuzņem papildu D vitamīns?

Pēdējo divdesmit gadu laikā cilvēku dzīves stils ir krasi mainījies, un tikai retais pavada ārā tik daudz laika, lai vasarā uzņemtu nepieciešamo D vitamīna devu. Latvijā veikto pētījumu rezultāti par D vitamīna līmeni asinīs turpina radīt bažas, jo liecina par D vitamīna izteiktu trūkumu vairumam Latvijas iedzīvotāju – vidēji tie vasarā ir vien 23 ng/mg! Par optimālu tiek uzskatīts D vitamīna daudzums asinīs 45-55 ng/ml.

Speciālisti rekomendē D vitamīnu uzņemt papildus pilienu vai kapsulu veidā neatkarīgi no laika apstākļiem, jo tikai tādējādi būsim sevi nodrošinājuši ar optimālu tā daudzumu asinīs.

Kā uzņemt D vitamīnu vasarā?

Ja domā, ka vasarā būs grūtāk atcerēties par regulāru D vitamīna lietošanu, padari šo ieradumu jautrāku – izvēlies garšīgos želejvitamīnus, kas garšos kā končas, bet sniegs nepieciešamo D vitamīna devu ik dienas. Bērni paši atcerēsies un atgādinās par garšīgo un veselīgo D vitamīnu katru dienu, un arī pieaugušajiem šī būs kā patīkama pārmaiņa D vitamīna uzņemšanā.

NATEO D Gummy ir košļājams D vitamīns ar dabisku augļu un ogu garšu, želatīna vietā izmantots dabiskais pektīns, kas padara D vitamīna “končas” uz mēles kūstošas. NATEO D Gummy sastāvā ir dabiskas izcelsmes D vitamīns, bez mākslīgām krāsvielām.

Par pārējiem NATEO D vitamīna produktiem – viegli dozējamu pilienu un ērti lietojamu kapsulu veidā – kas piemēroti sākot no zīdaiņa līdz seniora vecumam, uzzini ražotāja e-veikalā: https://e-sagitus.lv/

---

Avoti:

Dr. M. Mukāne, Dr. I. Rasa “Kāds ir D vitamīna līmenis Latvijas iedzīvotājiem?” 2015.g.

Dr. M. Mukāne “D vitamīns – cik ļoti nozīmīgs?

https://dvitamins.lv/par-d-vitaminu/kur-iegut-d-vitaminu

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html