Cik vitamīna D jāuzņem ikdienā

Kas ietekmē nepieciešamo D vitamīna daudzumu?

Dabiski D vitamīns veidojas ādā saules UV B starojuma ietekmē, kas Latvijā iespējams tikai 3 mēnešus gadā noteiktā diennakts laikā, kad saule ir pietiekami augstu virs horizonta (vairāk par to šeit). Pārējā laikā atliek paļauties uz vasarā uzkrāto D vitamīna daudzumu un par D vitamīna uzņemšanu rūpēties pašiem.
 
Ikdienā nepieciešamo D vitamīna daudzumu ietekmē vairāki apstākļi, piemēram:
  • Sākotnējais D vitamīna līmenis organismā;
  • Gadalaiks;
  • Dienas režīms vasarā – cik ilgu laiku uzturamies ārā ar atsegtu ķermeni un cik daudz no šī laika saņemam tiešus saules starus;
  • Ķermeņa svars;
  • Ādas krāsa (lai iegūtu vienādu daudzumu vitamīna ar tumšāku ādas krāsu vai iedegumu, nepieciešams pavadīt ilgāku laiku saulē).
Pēdējos gados arvien vairāk aktualizējas jautājums par dažāda veida ādas vēža izplatību, kas vasarā liek ierobežot atrašanos tiešos saules staros un lietot saules UV starojuma aizsargkrēmus. UV starojums ir galvenais vismaz triju dažādu tipu ādas vēžiem [1]. Rezultātā jau tā nepietiekamā D vitamīna uzņemšana ar saules stariem vēl vairāk samazinās, un nākas meklēt alternatīvas. Diemžēl pārtika var nodrošināt tikai nelielu daļu no nepieciešamā D vitamīna daudzuma (par to vairāk šeit), un ir jāapsver papildus D vitamīna uzņemšana eļļas pilienu vai kapsulu veidā.

Kā izvēlēties atbilstošo D vitamīna daudzumu?

  • Ja nav laika vai iespēju noteikt savu D vitamīna līmeni, nepieciešams izvēlēties savu un ģimenes locekļu profilaktisko D vitamīna devu pašiem. EFSA (Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde) dažādām vecuma grupām ir noteikusi maksimālās nekaitīgās profilaktiskād diennakts D3 vitamīna devas [4].
    Šīs devas ir:

D vitamīna devas un drošība

  • Ja ir aizdomas par izteiktu D vitamīna deficītu, ieteicams noteikt savu D vitamīna līmeni un kopā ar savu ģimenes ārstu izvēlēties atbilstošu D vitamīna devu – vispirms lielāku diennakts devu, lai D vitamīna līmeni normalizētu, un pēc tam uzturošo devu, lai šo līmeni noturētu.

Kādu D vitamīnu izvēlēties?

Tā kā D vitamīns ir no taukos šķīstošo vitamīnu grupas, nepieciešams izvēlēties D vitamīnu eļļas šķīdumā, jo eļļas šķīdumam ir vislabākā uzsūkšanās un biopieejamība.

Pilieni

D vitamīna pilieni ir viena no izplatītākajām D vitamīna formām, jo tos ir viegli lietot kā maziem, tā lieliem. Pilieni ir lieliska izvēle tiem, kuriem ir grūtības norīt D vitamīna kapsulu (piemēram, maziem bērniem vai gados vecākiem cilvēkiem). Šajā kategorijā ietilpst NATEO D vitamīna pilieni - dabisks D vitamīns īpaši attīrītā saulespuķu eļļā bez garšas, aromatizētājiem vai konservantiem.

Kapsulas

D vitamīns kapsulās ir visbiežāk lietotā D vitamīna forma sava parocīguma dēļ. Lielākajai daļai D vitamīna kapsulu nav ne garšas, ne smaržas, kas padara D vitamīna uzņemšanu ikdienā ļoti vienkāršu. Šajā kategorijā ietilpst NATEO D kapsulas - ar devām 2000 SV vai 4000 SV iespējams nodrošināt dabiska D vitamīna uzņemšanu ikdienā. Kapsula nav liela, kas atvieglo tās norīšanu.

Želejvitamīni

D vitamīns pieejams arī želejvitamīnu veidā. Želejvitamīnos esošais D vitamīns, izmantojot inovatīvu ražošanas tehnoloģiju, nodrošina tik pat augstu uzsūkšanās spēju un biopieejamību kā D vitamīns eļļas pilienos vai kapsulās. Šo produktu grupu pārstāv Nateo D Gummy želejvitamīni ar dabīgu zemeņu un persiku garšu.

D vitamīns spreja veidā zem mēles vai vaiga iekšpusē

Zinātniskie pētījumi pierādījuši, ka pie vienādām D vitamīna devām spreja forma nedod priekšrocības D vitamīna līmeņa palielināšanā, salīdzinot ar D vitamīnu saturošām kapsulām veseliem pieaugušajiem [2]. Spreja lietošana ir personīgās gaumes jautājums - ir cilvēki, kam spreja lietošana šķiet parocīgāka. Tomēr jāatcerās, ka ne visi D vitamīna spreji ir vienādi -  sprejā D vitamīns var būt kā eļļas šķīdumā, tā eļļas pilienos ūdenī, tikai ūdens šķīdumā, utt. Tādēļ dažādiem sprejiem var būt pievienotas “e-vielas” – konservanti, biezinātāji, emulgatori – lai nodrošinātu šāda veida produkta viendabīgumu un ilgstošu uzglabāšanu. 

D vitamīns multivitamīnu tabletes sastāvā

Par multivitamīnu produktu lietošanas nepieciešamību pastāv pretrunīga informācija. Biežāk valda uzskats, ka nepieciešamības gadījumā katrs vitamīns jālieto atsevišķi (piemēram, D, B vitamīns, utt.). Tomēr, ja lieto multivitamīnu produktu, visbiežāk tajā pievienots salīdzinoši niecīgs D vitamīna daudzums (400 SV), kas nebūs pietiekami pat tam, lai uzturētu savu esošo D vitamīna līmeni, nerunājot par līmeņa normalizēšanu. Tas pats sakāms par pārtikas produktiem uz kuriem redzams uzraksts “D vitamīna avots” – ir nepieciešams pārliecināties, cik SV D vitamīna produktam pievienots un uz kāda produkta daudzuma tas ir norādīts.
D vitamīns Nateo

D vitamīna injekcijas muskulī 

Latvijā šādi medikamenti nav pieejami, bet to lietošanai salīdzinājumā ar eļļas šķīdumu nav priekšrocību, jo pie vienādas D vitamīna devas, tā līmenis paceļas vienādi ātri [3]. Jāpiebilst, ka injekcijas ir ļoti sāpīgas.

 

Atsauces:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27724992

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5240054/

[4] Scientific opinion on the tolerable upper intake level of vitamin D, EFSA journal 2012; 10(7):2813