Kur iegūt D vitamīnu

D vitamīns un uzturs

Ir trīs veidi, kur iegūt D vitamīnu, kas tik ļoti nepieciešams cilvēka organismam:

  • no saules stariem;
  • ar uzturu no dažādiem dzīvnieku valsts produktiem;
  • ar vitamīnu D saturošiem uztura bagātinātājiem un medikamentiem.

Saules stari un sauļošanās

Saules stari - un konkrētāk saules UV B starojums - ir tas, kam būtu jānodrošina apmēram 90% no cilvēkam nepieciešamā D vitamīna daudzuma. Pēc daudzu ekspertu domām, atrašanās saulē 15-30 minūtes ar atkailinātu seju, rokām un kājām trīs reizes nedēļā būtu pietiekama, lai mēs saņemtu pietiekošu daudzumu šī vitamīna - pie nosacījuma, ka dzīvojam valstīs, kuras atrodas līdz 40 ģeogrāfiskā platuma grādiem – kas atbilst Eiropas pašiem dienvidiem.

40. ziemeļu platuma grāds, kur saules starojums ir nepietiekams

Tomēr aiz 40. ziemeļu platuma grāda saules starojums ir nepietiekams. Jo tālāk uz ziemeļiem, jo mazāks starojums sasniedz zemi. Diemžēl Latvija atrodas tālu aiz šiem 40 ziemeļu platuma grādiem, tāpēc regulāra atrašanās saulē 3 reizes nedēļā pa 15 minūtēm mūs nodrošina ar pietiekamu saules vitamīna devu tikai laika posmā no maija līdz augustam – un arī tikai tad, kad saule attiecībā pret horizontu atrodas vismaz 50 grādu leņķī! Taču būtiski ir ņemt vērā, vai šajā laika posmā regulāri ir saulains laiks vismaz 3 reizes nedēļā, un tajās dienās, kad ir – vai mēs regulāri veicam, saules peldes”?

Nav ieteicams speciāli paildzināt atrašanos tiešajos saules staros, jo daudzi zinātniskie pētījumi pierādījuši ādas vēža riska palielināšanos UV staru ietekmē. Der zināt, ka, lietojot saules aizsargkrēmu, pat ar tik nelielu faktoru kā SPF 8, vitamīna D veidošanās ādā samazinās par 97,5 %.

Savukārt saules apdegumi un regulāra ultravioletās gaismas iedarbība būtiski palielina ādas vēža risku un paātrina ādas novecošanos un grumbu veidošanos! Tādēļ nepieciešams sabalansēt atrašanos saulē ar papildu vitamīna uzņemšanu. 

Maldīgs ir pieņēmums, ka ziemas laikā D vitamīnu var palīdzēt uzņemt sauļošanās solārijā. Solārijos izmantotajām lampām ir cits UV viļņu garums, nekā tas, kurš nodrošina vitamīna sintēzi ādā. Līdz ar to, sauļojoties solārijā, D vitamīns neveidojas.

Uzturs

Tikai apmēram 10% no nepieciešamā vitamīna D parasti uzņemam ar uzturu. Produktu klāsts, kas satur šo vitamīnu, nav pārāk plašs: tās ir treknas zivis (skumbrijas, laši, sardīnes), mazākā koncentrācijā tas atrodams arī olas dzeltenumā un dzīvnieku aknās. D vitamīns ir arī brīvā dabā turētu govju pienā.

Ar uzturu saņemta nepieciešamā vitamīna D deva
Lai cilvēks tikai ar uzturu saņemtu nepieciešamo  vitamīna D devu (25 µg), viņam katru dienu būtu jāapēd 250 grami svaiga laša, 450 grami sardīnes eļļā vai 40 olas, vai arī jāizdzer 10 krūzes piena!

Ar saules stariem Latvijas apstākļos bieži ir par maz un katru dienu apēst 40 olas nav iespējams, tāpēc nav pārsteigums, ka Latvijā veikto pētījumu dati uzrāda:

Apmēram 85% Latvijas iedzīvotāju ir D vitamīna nepietiekamība. Tāpēc katram jāizvērtē, kā labāk rūpēties par sevi un saviem ģimenes locekļiem, lai šī svarīgā vitamīna netrūktu.

Saules vitamīnu saturošie preparāti

Tā kā mūsu platuma grādos saules gaisma un uzturs ļoti bieži nav pietiekams D3 vitamīna avots, ir ieteicams to lietot pilienu vai kapsulu veidā. Vitamīns D ir taukos šķīstošs, tādēļ visefektīvāk uzsūksies no produktiem, kas satur šo vitamīnu, izšķīdinātu eļļā. Ērta un ekonomiski izdevīga forma visām vecuma grupām ir dabiskas izcelsmes D vitamīnu saturoši pilieni (NATEO D pilieni un NATEO D pilieni FORTE), kuri ir ērti dozējami ar pipeti, bez garšas un smaržas, un bez pievienotiem konservantiem un aromātvielām. Savukārt dažāda stipruma NATEO D kapsulas palīdz nodrošināt nepieciešamo vitamīna daudzumu ikdienas uzturā tiem, kuri dod priekšroku kapsulu formai.

Secinājums:

Mūsu platuma grādos saules gaisma un uzturs bieži nav pietiekams D vitamīna avots, tāpēc tik lielam iedzīvotāju skaitam ir zems un ļoti zems D vitamīna līmenis organismā. Lai rūpētos par savu veselību, lielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir nepieciešamapapildu D vitamīna uzņemšana D vitamīnu saturošu preparātu veidā.

 

 

Nateo D vitamīns