Atbildes uz jautājumiem

Populārākie jautājumi par D vitamīnu

Mūsu mājaslapā jūs saņemsiet visas atbildes uz populārākajiem jautājumiem par D vitamīnu un tā nozīmi. Kādi ir D vitamīna avoti? Kā pasargāt bērnu no rudens vīrusiem un kāda loma tajā ir D vitamīnam? Vai sauļojoties solārijā ādā veidojas D vitamīns? Vai ir iespējams pārdozēt D vitamīnu? Ja mazulis ēd mammas pienu, vai mums vēl ir jālieto D vitamīns? Bērnam 3 gadi, dzeram zivju eļļu. Vai mums vēl papildus jālieto D vitamīns?

Dr. interniste Maija Mukāne raksta:

(Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers, VCA Aura) 

"Lai arī D vitamīna līmeni pacienti nosaka daudzkārt biežāk, vidējais D vitamīna līmenis saglabājas zems (tikai ceturtdaļā nodoto analīžu rezultāts sasniedza normu). Iegūtie rezultāti netieši norāda, ka D vitamīns netiek lietots pietiekamā daudzumā, ja D vitamīna normālo līmeni asinīs sasniedz tik maz pacientu".

Tāpēc mūsu lapā skaidrojam dažādus ar D vitamīnu saistītu jautājumus, piemēram, kāds D vitamīna līmenis ir jāsasniedz un cik daudz D vit­amīnа jālieto profilaktiski, cik – lai ārstētu D vitamīna nepietiekamību.

Avots: http://kauluveseliba.lv/lv/d-vitamins-cik-profilaksei-cik-arstesanai/

 • +
  Vai zīdainim ir nepieciešami papildus vēl citi vitamīni?

  Papildus ikdienas uzturam zīdainim ir nepieciešams tikai D vitamīns, izņemot gadījumus, kad medicīnisku apsvērumu dēļ ārsts tos ir nozīmējis.

 • +
  Bērnam 3 gadi, dzeram zivju eļļu. Vai mums vēl papildus jālieto D vitamīns?

  Lūdzu rūpīgi sekojiet zivju eļļas produkta sastāvam. Ir nopērkami produkti ar nosaukumiem „zivju eļļa” un „omega 3” ar ļoti atšķirīgiem sastāviem. Ja produkta sastāvā ir nepieciešamais D vitamīna daudzums, tad tas papildus nav jālieto.

 • +
  Ja mazulis ēd mammas pienu, vai mums vēl ir jālieto D vitamīns?

  Jā, ir jālieto. Lai arī mātes piens ir labākais uzturs mazulim, D vitamīna daudzums mātes pienā ir nepietiekams. Biezi vien mammai pašai ir pazemināts D vitamīna līmenis.

 • +
  Vai ir nepieciešams papildus lietot D vitamīnu, ja bērns tiek barots ar piena maisījumu?

  Lūdzu rūpīgi iepazīstieties ar maisījuma sastāvu un izrēķiniet mazuļa ikdienā izdzertā ēdiena daudzumu. Ja dienā apēstajā maisījumā ir vismaz 400 SV D vitamīna, tad papildus dot nav nepieciešams. Tomēr neaizmirstiet, ka, mazulim augot, nāks klāt citi ēdieni un apēstā maisījuma daudzums saruks - tad ir nepieciešams lietot D vitamīnu papildus.

 • +
  Kā rīkoties, ja vakar ir aizmirsts iedzert D vitamīnu?

  Atšķirībā no daudziem citiem līdzekļiem, kurus nedrīkst dzert dubultā devā, D vitamīns ir vienlīdz efektīvs, ja to dzer katru dienu vai arī retāk, attiecīgi palielinot devu. Ja vien nav runa pa ļoti lielām D vitamīna devām, tad būtu pieļaujams nākamajā dienā devu dubultot. Savukārt ilgstošā laika periodā savu D vitamīna uzņemšanas grafiku vēlams saskaņot ar ārstu.

 • +
  Vai D vitamīns jālieto arī vasarā?

  Jā, visiem zīdaiņiem D vitamīns jālieto arī vasarā, jo mazi bērni neuzturas tiešos saules staros. Arī lielākiem bērniem, pieaugušajiem un vecākiem ļaudīm, kuri nesaņem pietiekamu un regulāru saules gaismu un UV B starojumu, kuri biežāk uzturas telpāsvai intensīvi lieto saules aizsargkrēmus, ieteicams sekot D vitamīna līmenim un lietot D vitamīnu arī vasarā.

 • +
  Vai sauļojoties solārijā ādā veidojas D vitamīns?

  Nē, solārijā D vitamīns ādā neveidojas, jo solāriju lampām ir cits UV (ultravioleto) viļņu garums, kurš nenodrošina D vitamīna sintēzi ādā.

 • +
  Vai ir iespējams pārdozēt D vitamīnu?

  Par D3 vitamīna jeb holekalciferola pārlieku lielu uzņemšanu un blakusparādībām nevajadzētu bažīties, jo Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) noteikusi līmeni D vitamīna uzņemšanai bez blakusparādībām (tā dēvēto NOAEL – “no adverse effect level”) atbilstoši 10,000 SV/dienā apmērā. Bez tam, bez receptes nopērkamais D3 vitamīns jeb holekalciferols ir D vitamīna ir neaktīvā forma, kura aktivizējas aknās un nierēs, un organisms ar aizsargmehānismu palīdzību nodrošinās pret pārlieku lielu aktīvas formas daudzumu. Cilvēkiem ar nieru saslimšanām ir pieejami arī D vitamīna aktīvās formas produkti – recepšu zāles. Ar šo preparātu lietošanu ir jāuzmanās, precīzi ievērojot ārsta norādījumus un devas, lai pārdozējot neradītu nevēlamas veselības problēmas.

 • +
  Ko pieaugušam cilvēkam lietot labāk – D vitamīna kapsulas, tabletes vai pilienus?

  Tas ir gaumes un lietošanas ērtības jautājums. Svarīgi, lai lietotais D vitamīns būtu eļļas šķīdums- eļļa nodrošina D vitamīna uzsūkšanos. NATEO D pilieni FORTE ir ērti lietojami, tos ir iespējams precīzi dozēt atbilstoši katra vajadzībām un šī forma ir ekonomiski izdevīga. Savukārt NATEO D kapsulas nodrošina lietošanas vienkāršību un komfortu – iepakojumu var nēsāt līdzi. Katrs var salīdzināt un izvēlēties sev piemērotāko produktu.

 • +
  Vai NATEO D pilieni ir ķīmiski sintezēts?

  Nē. NATEO D pilieni (arī NATEO D pilieni FORTE un NATEO D kapsulas) ir dabiskas izcelsmes produkts – gan D vitamīns, gan sastāvā esošā eļļa ir ražoti no 100% dabiskām izejvielām. D vitamīnu iegūst no aitu vilnas sastāvā esošā lanolīna, to apstarojot ar UV stariem un īpaši attīrot.

 • +
  Kāpēc izvēlēties tieši NATEO D pilienus?

  Jo NATEO D pilieni ir īpaši radīti, domājot par bērnu un pieaugušo vajadzībām: - sastāvā tikai dabiskas izejvielas un tas ir īpaši attīrīts; - ērti dozējams ar pipeti; - atkarībā no pilienu skaita vienkārši izvēlēties nepieciešamo devu; - neitrāla garša.

 • +
  Vai D vitamīnu var lietot ēšanas laikā?

  Jā, D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns un to ieteicams lietot kopā ar uzturu, ja vien iespējams, tad ar ikdienas lielāko maltīti – tas palīdzēs visam D vitamīnam uzsūkties.

 • +
  Vai var aizstāt vienus D vitamīna pilienus ar citiem?

  Jā, tas ir iespējams, taču galvenais ir nevis pilienu skaits, bet gan D vitamīna daudzums 1 pilienā. Vienmēr skatieties, cik starptautiskās vienības (SV) D vitamīna satur 1 piliens, piemēram, NATEO D pilienu 1 piliens satur 200 SV, bet ieteicamā deva zīdaiņiem ir 2 pilieni jeb 400 SV. Jautājiet savam ārstējošajam ārstam par sev vai savam bērnam piemērotāko devu!

 • +
  Vienu gan nesaprotu, man bērnībā nekas tāds netika dots, visi dzīvi un vesali, bet tagad D vitamīns obligāti, citādāk, pasaules gals klāt.

  D vitamīns tā nav 'modes lieta '. Zinātnes lauciņā noslēgušies 20 gadus ilgušie klīniskie pētījumi, kas nepāprotami norāda, ka D vitamīna nozīme cilvēka organismā ir daudz lielāka, nekā sākotnēji tika uzskatīts. Mūsu mājaslapas sadaļā 'Par D vitamīnu' (http://dvitamins.lv/par-d-vitaminu/kam-d-vitamins-nepieciesams) šis jautājums ir izklāstīts plašāk.